Ogród jesienią, co sadzić?

Ogród jesienią, co sadzić?

Chłodniejsze dni i spadające liście z drzew, nie muszą oznaczać końca sezonu w naszych ogrodach! Co sadzić na jesień w ogrodzie? Krzewy, drzewa, kwiaty i wiele innych roślin, które zakwitną najbliższej wiosny. Warto sadzić kwiaty jesienią, bo właśnie teraz ich dostępność i różnorodność jest bardzo duża. Zobacz jakie kwiaty sadzimy jesienią oraz jak je pielęgnować.

 

Gdy przyjdzie jesień warto posadzić krzewy i drzewa, ponieważ mają szansę ukorzenić się przed zimą, a na wiosnę rozpocząć intensywną wegetację. Sprzyjają temu wilgotne przez ostatnie kilka lat jesienie i zimy oraz odpowiednia temperatura gleby, co ma szczególne znaczenie na działkach rekreacyjnych, na których bywamy sporadycznie. Ponadto posadzone jesienią rośliny są mniej narażone na wysychanie niż latem. Lepiej też znoszą upały, są także bardziej odporne na choroby. Jesień to także doskonały czas na posadzenie roślin cebulowych czy założenie trawnika.

 

 

Jakie drzewa i krzewy sadzić jesienią?

Wiele osób, chcąc mieć szybki efekt w swoim ogrodzie od razu sadzi drzewa czy krzewy kilku lub nawet kilkunastoletnie, które wcześniej rosły w donicach. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ ich system korzeniowy jest słabo rozwinięty, przez co będziemy musieli je dość często podlewać. Jeśli zaniedbamy tę czynność, może zdarzyć się, że rośliny po prostu uschną. Dużo lepiej jest, nawet jak na efekt będziemy musieli trochę poczekać. Jesienią posadźmy młode drzewa i krzewy. Rośliny te powinny przed zimą dosyć szybko wytworzyć poprawny system korzeniowy, który umożliwi optymalne wykorzystanie zgromadzonej w glebie wody. Pamiętajmy, aby jak najwcześniej posadzić rośliny z odkrytym korzeniem, ponieważ będą miały dużo czasu na ukorzenienie się. Jesienią unikajmy sadzenia gatunków wrażliwych na mróz, np. moreli, brzoskwiń czy klonów palmowych.

 

 

Jakie kwiaty sadzić na jesień?

Jeśli chcemy wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca cieszyć się kolorowymi kwiatami, to właśnie jesienią, powinniśmy posadzić rośliny cebulowe. Do najpopularniejszych należą: tulipany, krokusy, narcyzy, hiacynty, szafirki, lilie i przebiśniegi. To jednak nie jedyne rośliny, które możemy posadzić w październiku. Możemy zdecydować się także na posadzenie np. ranników, czosnku ozdobnego, szachownicy, zawilców i kosaćców. Najczęściej rośliny cebulowe sadzimy we wrześniu i pierwszej połowie października. Pamiętajmy, aby kupować wyłącznie cebule dorodne, twarde, jędrne, nieuszkodzone, bez plam i przebarwień.

 

--

źródło: mrowka.com.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium