Jak oczyścić wodę w basenie?

Jak oczyścić wodę w basenie?

Ochłoda w basenie w upalne dni? nie ma nic lepszego. Baseny ogrodowe - baseny stelażowe i baseny dmuchane niosą ogromną ulgę w letnie dni. Posiadając basen, musimy pamiętać, że wymaga on odpowiedniej opieki. Chemia basenowa to dobry i tani sposób na zapobieganie zanieczyszczeniom w basenie jednak część osób źle znosi zapach i obecność chloru w wodzie basenowej. Czy istnieją jakieś alternatywy? Co stosować zamiast chloru? Jak pozbyć się glonów z basenu?

 

 

Kontrola pH i poziom chloru

Sprawdzaj pH i poziom chloru w basenie co najmniej dwa razy w tygodniu. Twoja woda w basenie powinna utrzymywać zakres pH od 7,4 do 7,6 i poziom chloru około 0,3 mg do 0,6 mg na 1 litr wody basenowej. Sprawdź poziom wody w basenie o zmierzchu co najmniej cztery godziny po opuszczeniu wody przez wszystkie osoby i co najmniej osiem godzin po deszczu lub burzy. Postępuj zgodnie ze wskazówkami producenta dla wybranych pasków testowych

Chlorowanie i oczyszczanie wody basenowej

Czyść basen przynajmniej raz w tygodniu. W celu dokładnego oczyszczenia opróżnij kosze skimmera, usuń liście i zanieczyszczenia z wody. Jeśli na dnie basenu podziemnego znajdują się zanieczyszczenia, użyj odkurzacza przeznaczonego do użytku w basenie i wygładź powierzchnię siatką do czyszczenia.

Mimo posiadania pompy filtrującej oraz innych urządzeń pomagających usuwać zanieczyszczenia, część z nich i tak pozostanie w wodzie, prowadząc do jej mętnienia. Warto stosować środki do koagulacji. Pomagają one tworzyć zlepki z mniejszych zanieczyszczeń, co ułatwia ich późniejsze wyławianie.

 

 

Co stosować zamiast chloru?

Tlen aktywny to świetna alternatywa dla chloru, zwłaszcza dla osób, które nie lubią zapachu chloru. Tlen aktywny to środek dezynfekujący o właściwościach bakteriobójczych i grzybobójczych, który stopniowo rozpuszcza się w wodzie - natychmiastowa dezynfekcja wody w basenach kąpielowych.

Przed zastosowaniem środka Tlen Aktywny należy wyregulować odczyn pH wody w basenie kąpielowym - sprawdzać systematycznie stężenie chloru i pH za pomocą zestawu do analizy wody, aby zapewnić skuteczność chloru i w razie potrzeby dostosować pH wody (idealne między 7,0 a 7,6).

 

Filtry, przykrycie i maty basenowe

Basen, który jest nieużywany powinien być zawsze przykryty. Część basenów ma w zestawie specjalne nakrycie, ale można również dokupić specjalne przykrycie na basen. Ponadto, pamiętaj o tym, aby nie rozstawiać basenu w pobliżu drzew oraz krzaków. Wówczas minimalizujesz ryzyko zanieczyszczeń liśćmi oraz pyłkami roślinnymi.

Mata zabezpieczająca pod basen ogrodowy to świetny produkt, który zapewnia dodatkową ochronę podstawy basenu przed uszkodzeniami mechanicznymi. Mata stanowi bardzo dobrą izolację termiczną pomiędzy ziemią, a basenem. Dzięki macie zabezpieczającej znacznie ulegnie zmniejszeniu ilość zabrudzeń wnoszonych do basenu podczas wchodzenia.

Używaj swojego systemu filtracyjnego tak często, jak to możliwe. Gdy woda jest w ciągłym ruchu, jest mniej prawdopodobne, że zostanie skażona kurzem, brudem, zanieczyszczeniami środowiskowymi, bakteriami i olejkami do ciała. Pamiętaj, aby regularnie wymieniać filtry basenowe w swojej pompie. Najpopularniejsze pompy na rynku to te o wydajności 1136l/h i 3785l/h.

Możesz także czyścić filtry za pomocą specjalnej szczotki do mycia filtrów basenowych, którą podłącza się do węża ogrodowego. Możesz umyć i wyszczotkować wkład filtrujący zamiast go wymieniać - oszczędza to pieniądze i chroni środowisko. Ta szczotka myjąca pomaga bardzo łatwo usunąć brud z drobnych płytek wkładu filtracyjnego. Szczotka do czyszczenia nadaje się nie tylko do czyszczenia filtra, ale może być również uniwersalnie stosowana do całego basenu. Dzięki praktycznej funkcji natryskiwania możesz natychmiast zmyć szczotkowany brud.

 

 

Jak pozbyć się glonów z basenu?

Raz w tygodniu należy dodać do basenu dużą dawkę chloru, aby wyeliminować glony i inne zanieczyszczenia. Ilość chloru, który należy dodać różni się w zależności od konkretnego produktu chlorowego i ilości wody w basenie. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami producenta. Pozwól pompie i filtrowi pracować przez noc i unikaj pływania przez co najmniej 24 godziny po takiej aplikacji.

Gdy woda traci przejrzystość i zmienia kolor na zielono, a ścianki basenu zaczynają pokrywać się brzydkim, śliskim nalotem, oznacza to, że pojawiły się w niej glony. Na ich powstawanie mają wpływ: różne warunki atmosferyczne, upalne dni, deszcz.

Glony mogą pojawiać się nawet wtedy, kiedy woda jest chlorowana. Należy je najpierw usunąć np. szczotką. Następnie warto też przefiltrować całą wodę. Dopiero wówczas można zastosować środki chemiczne do usuwania glonów.

 

Basen poza sezonem

Baseny po sezonie powinno się złożyć i schować do wewnątrz, będą one na pewno dłużej nam służyć. Materiały, które służą do produkcji basenów: stelażowych, rozporowych oraz dmuchanych nie są odporne na działanie mrozu i śniegu. Najlepiej po zakończeniu sezonu letniego wysuszyć i dokładnie oczyścić basen z resztek chloru, środków chemicznych i innych zanieczyszczeń, a następnie złożyć go i przechowywać w dodatniej temperaturze, w zamkniętym pomieszczeniu.

 

Najczęściej spotykane problemy z wodą w basenie

1. Woda mleczna lub mętna

 • Nieprawidłowe pH: wyregulować pH między 7,0 a 7,6. Wykonać uzdatnianie szokowe.
 • Poziom chloru jest niewystarczający: przeprowadzić uzdatnianie szokowe, flokujące, przystąpić do powtórnego mycia filtra, uruchomić filtrowanie na 24h.
 • Niewystarczające filtrowanie: zwiększyć czas trwania filtrowania. W wysokich temperaturach min. 10-12 h na dobę.

2. Zielona woda:

 • Pojawienie się glonów: wykonać chlorowanie szokowe, umyć i wypłukać filtr, wykonać flokulację i użyć preparat przeciwglonowy.

3. Osad wapienny:

 • Nieprawidłowe pH: wyregulować pH między 7,0 a 7,6.
 • Zwiększona twardość: dodać środek zmiękczający wodę.

4. Woda brunatna, czerwona, czarna:

 • Obecność żelaza lub magnezu: wyregulować pH między 7,0 a 7,6, wykonać chlorowanie szokowe, flokulację płynną, wstrzymać filtrowanie na 12h, następnie odessać osady z dna.

5. Zapach chloru, podrażnienie oczu skóry

 • Nieprawidłowe pH: wyregulować pH między 7,0 a 7,6.
 • Obecność chloramin: wykonać chlorowanie szokowe.

6. Trudności z utrzymaniem poziomu chloru lub pH:

 • Chlorowanie niewystarczające w sytuacji częstego użytkowania: wykonać chlorowanie szokowe i wyrównać poziom pH między 7,0 a 7,6.

7. Zbyt wysokie pH:

 • Zbyt wysoka zasadowość: często kontrolować pH wody, dodać pH minus.

8. Zbyt niskie pH:

 • Zbyt niska zasadowość: często kontrolować pH wody, dodać pH plus.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium