Jaka ziemia do roślin doniczkowych jest dobra?

Jaka ziemia do roślin doniczkowych jest dobra?

Ziemia do kwiatów musi być odpowiednio przewiewna, przepuszczalna i luźna, aby zapewnić korzeniom optymalne warunki rozwoju i wzrostu. Ponadto tylko taka umożliwi niezbędną wymianę gazową. Koniecznie dodaj keramzyt, który wpłynie pozytywnie na przewietrzanie korzeni oraz zatrzyma wodę. W składzie ziemi powinna znaleźć się ziemia próchnicza oraz torf, który sprawia, że ziemia jest lekka i bez problemu magazynuje wodę. Pozostałe dodatki, które warto dodać to: glinka, perlit, aktywator korzeni, włókno kokosowe, hydrożel oraz piasek kwarcowy. Czasami podłoże wzbogacone jest nawozami długo działającymi – rozpuszczając się powoli, dostarczają roślinie cenne składniki odżywcze przez długi czas. O dokładnym składzie ziemi decyduje jej przeznaczenie – w sklepach możemy znaleźć mieszanki zarówno ziemi uniwersalnej, jak i dedykowane określonym grupom roślin.  

Ziemia podłoże do wysiewu z włóknem kokosowym 20L
Ziemia podłoże do wysiewu z włóknem kokosowym 20L

Rodzaje ziemi do roślin doniczkowych

Wymagania poszczególnych rodzajów roślin są różne. Ziemie mają różny skład i to nim powinniśmy się kierować podczas zakupu. 

  • Ziemia do roślin zielonych domowych (pH 5,5-6,5) oparta jest na mieszance torfu i glinki, która zwiększa zdolność magazynowania składników pokarmowych. Często też wzbogacona jest o nawozy wielkoskładnikowe. 
  • Ziemia do kaktusów i innych sukulentów (pH 5,7-6,8) to doskonale skomponowana mieszanka torfu wysokiego i niskiego, piasku kwarcowego oraz keramzytu. 
  • Ziemia do paproci (pH 6-7) ma w swoim składzie keramzyt i torf o lekko kwaśnym podłożu. Podobnie jak ziemia do cytrusów (pH 6-7), ta jednak dodatkowo zawiera krzemionkę.
  • Ziemia do palm, jukk i dracen, a także fikusów o pH 6-7 ma dodatek perlitu, który zapewnia przepuszczalność i przewiewność.
  • Ziemia do storczyków (pH 5,5-6,5). Ma w swoim składzie łupiny orzecha kokosowego, korę sosnową, keramzyt i węgiel drzewny.
  • Ziemia do ziół (pH 6-7,2). To Bio produkt, który jest dobrym wyborem jeśli preferujemy zdrowy i ekologiczny tryb życia, gdyż jej skład oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach spełniających wymagania produkcji ekologicznej.
  • Ziemia do wysiewu z włóknem kokosowym (pH 6-7) jest doskonała do wysiewu nasion, pikowania, sadzenia kłączy, cebuli i bulw roślin ozdobnych. Ma w swoim składzie składniki przyspieszające kiełkowanie i stwarza dogodne warunki dla wzrostu roślin w początkowym etapie rozwoju. Włókno kokosowe zwiększa pojemność powietrza i wody oraz stwarza korzystne warunki do rozwoju systemu korzeniowego. 

 

Ziemia podłoże do wysiewu z włóknem kokosowym 20L
Ziemia podłoże do wysiewu z włóknem kokosowym 20L

Istotne parametry ziemi

Ziemia do naszych kwiatów może mieć różny skład makrocząsteczkowy i chemiczny. Ważne jest aby dobrać odpowiednie podłoże. Wymaga to sprawdzenia składu mieszanki, a szczególnie zwrócenia uwagi na kilka ważnych parametrów tj. Kwasowość, Granulacja, Substancje wzbogacające, skład, czystość. Porównaj parametry produktu i wybierz najbardziej odpowiedni dla twoich roślin.

 

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Powinniśmy kupować podłoża pochodzące tylko od renomowanego producenta. Ziemia niewiadomego pochodzenia może być produkowana na bazie wyeksploatowanego podłoża poszklarniowego i zawierać patogeny chorobotwórcze. Lepiej także do uprawy roślin domowych nie stosować ziemi z ogrodu, ponieważ jest ona zbyt ciężka i gliniasta, ponadto może zawierać chwasty i patogeny.  Podłoża nieznanego pochodzenia, są tańsze i zwykle mają niską jakość - są produkowane z używanych podłoży.

 

źródło: mrówka.com.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium